sobota, 7 marca 2015

Pomoc w koncentracji


Koncentracja, to bardzo trudny proces, przynajmniej dla mnie. Jestem osobą, którą bardzo łatwo rozkojarzyć i ciężko mi się wraca do pracy. Dlatego nadal pilnuję, żeby wszystkie poniższe punkty były wykonane.

Problemy z koncentracją wiążą się bardzo często z temperamentem i tym czy organizm jest wypoczęty i dobrze odżywiony. Tak naprawdę największym problemem jest zacząć.


1. Oddziel miejsce do pracy. Będzie ono kojarzone tylko i wyłącznie z nią. Nie pracuj w łóżku, czy w jadalni, znajdź miejsce, które będzie związane z zadaniami do wykonania, czy też nauką.

2. Zadbaj o porządek. Twoje biurko powinno być wyczyszczone z przedmiotów, ma się tam znajdować jedynie to, czym będziesz się zajmować.

3. Potrzebne rzeczy. Przed rozpoczęciem sprawdź czy masz wszystko przy sobie, żebyś nie musiał się rozpraszać i odrywać od zadania.

4. Zmniejsz możliwość odwrócenia Twojej uwagi. Wyłączenie telefonu i pozostawienie go w innym pomieszczeniu, żeby nie kusił, tak samo z komputerem, jeżeli jednak na nim pracujesz, wyłącz internet. Pozbądź się wszystkich rzeczy z otoczenia, które mogą Ci przeszkodzić.

5. Praca w blokach czasowych. Ustal czas pracy i nastaw timer. Na początku możesz ustalić dziesięć minut i stopniowo zwiększać minuty.

6. Przerwy. Rób je między sesjami, jakie ustalisz. Wstań rozciągnij się, wywietrz pokój i wracaj do pracy.

7. Pij regularnie wodę. Małe ilości, a regularne zapobiegną odwodnieniu organizmu.

8.  Jedna rzecz naraz. Wykonuj jedno zadanie na raz, zero kompromisów w tej sprawie, idź za koleją.

Jeżeli wpadnie Ci jakaś myśl podczas pracy, zapisz ją i odgoń, zajmiesz się tym po wykonaniu swojego zadania.


Przydatne linki dotyczące koncentracji:


2.    Kilkunastosekundowy sposób na koncentrację.

Dziękuję za poświęcony mi czas.

4 komentarze:

  1. Kolejny ciekawy post z ogromną ilością przydatnych informacji :). Podoba mi się pomysł z minutnikiem. Myślę też, że warto sobie stawiać ile chce się pracy wykonać w dany dzień i co musi być skończone. Wtedy też jest większa motywacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przed chwilą zupełnie przypadkowo natrafiłam na Twojego instagrama, a później na bloga.
    Jestem zachwycona!
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Instagram

Jestem na instagramie