poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Wyznaczanie celów


Moje życie zmieniło się diametralnie, od kiedy zaczęłam jasno określać swoje cele w życiu. Pamiętacie ten wpis, gdzie poruszałam temat nie wiem, czego chcę, ale wiem, czego nie? Wyznaczanie jasno określonego punktu, do którego dążysz bardzo pomaga w drodze do znalezienia tego, czego chcesz od życia, siebie, otoczenia. A w samej podróży ku konkretnym celom możesz napotkać na inne rzeczy, które staną się dla Ciebie ważne.

Od czego zacząć?

1. Określenie celów. Wiem nie jest z tym łatwo i może nie znasz wszystkich odpowiedzi, ale trzeba od czegoś zacząć, prawda? Określ w poszczególnych kategoriach, co jest dla Ciebie ważne i co chcesz osiągnąć. Nie ograniczaj się!

„Żyje się tylko raz, ale jeśli zrobimy to dobrze, raz wystarczy.”
Mae West

Rodzina, jakie chcesz mieć relacje z rodziną, jak chcesz, żeby ona funkcjonowała, jakie warunki chcesz im stworzyć, atmosferę w domu itd. Jak chcesz, żeby wyglądał Twój związek? Zapisz wszystko, co widzisz pod tym hasłem. Napisz, czego pragniesz.

Praca Gdzie chcesz pracować, co robić, co da Ci taką satysfakcję, że z uśmiechem wstaniesz i będziesz pracować.

Zdrowie Jak chcesz żeby wyglądała Twoja kondycja fizyczna, czy chcesz być pełny dobrej energii? O co chcesz zadbać, o co się postarać?

Rozwój Tutaj wypisz wszystko, co tyczy się bezpośrednio Ciebie, co chcesz zmienić w sobie, by być lepszym, czego chcesz się nauczyć, kim chcesz być itd.

Możesz tu dopisać różne dziedziny (finanse, religia), wszystko zależy od Ciebie, Twoich priorytetów i ambicji. Te cztery są uniwersalne dla każdego.  

Zapisz to wszystko! Co nie jest zapisane, nie istnieje!

W wyznaczaniu celów kieruj się tym jak bardzo czegoś chcesz. Czy masz do tego serce? Życie wiele weryfikuje, bo tam gdzieś po drodze okaże się, że Twoim celem jest zupełnie coś innego. Ale musisz z czegoś wyjść!

2. Wizualizacja. Ten punkt pomoże Ci się bardziej zmotywować. 
Usiądź wygodnie i wyobraź sobie, swój cel. Siebie ze szczupłą sylwetką, zdrową i wysportowaną. Wyobraź sobie wszystko w koło, poczuj, jakie to uczucie. Może ten film Ci pomoże, ale nie myśl, że dzięki wizualizacji wszystko się samo zrobi. Potrzebna jest ciężka praca, a film podaję tylko dla przykładu, który ma Cię zmotywować. Ćwiczenie wizualizacji dobrze jest powtarzać, co jakiś czas dla codziennej dawki energii.

Ja każdego dnia przepisuję w kalendarzu swoją listę celów, kiedyś śmiałam się z tej metody, teraz wiem, że jest niesamowita! Cały zeszły rok przepisywałam dzień po dniu swoje postanowienia i po roku zrealizowałam 90 %. Jak to działa? Człowiek codziennie przypomina sobie, do czego dąży, czego pragnie i to realizuje bez większego wysiłku. Podświadome programowanie. 

3. Określenie w czasie. Ustal, co możesz zrobić dzisiaj, żeby być bliżej tego celu. Co możesz zrobić w tym tygodniu, miesiącu i roku. Określ, kiedy chcesz, żeby ten cel był zrealizowany. Zaznacz datę na czerwono i pragnij tego!

4. Ułóż plan działania. Zapisz każdy krok i szczebel, który musisz pokonać do tego upragnionego celu.

5. Ustal, czego brakuje. Co potrzebujesz do realizacji tego celu? Jakiego narzędzia, jaka wiedza, może pomoc drugiej osoby? Zapisz, co może Cię wspomóc w realizacji tego czego tak naprawdę pragniesz? 

6. Działaj! Nic tylko działanie poprowadzi Cię do tego, co chcesz, co kochasz. Czasem nie będzie łatwo, nie wszyscy zrozumieją, ale czy to ważne? Nie, bo Ty wiesz, co jest dobre dla Ciebie. Szukaj tego i pragnij! Sama droga może być niesamowitym celem!

Powodzenia!

Dziękuję za poświecony czas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie