poniedziałek, 4 maja 2015

Dobre nawyki część trzecia – plan dnia"Korzyści płynące z dobrego planowania są ogromne. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić dziesięć minut pracy."
Brian Tracy

Planowanie jest jednym z tych nawyków, które pomogą Ci w lepszej organizacji Twojego życia, a także szybszej realizacji długoterminowych celów.

Korzyści z planowania dnia:

1. Lepsza organizacja pracy
2. Mniejszy stres
3. Panowanie nad czasem i nieprzewidzianymi sytuacjami
4. Zwiększenie własnej samooceny wynikającej z realizacji zadań
5. Większa motywacja
6. Szybsza realizacja zadań
7. Satysfakcja z wykonanej pracy
8. Więcej czasu wolnego

Jak zrobić dobry plan dnia?

1. Planuj dzisiaj zadania na kolejny dzień. Wtedy inaczej patrzymy na czynności do wykonania w najbliższej przyszłości. Wierzymy, że jesteśmy w stanie „jutro” zrobić więcej niż dzisiaj, co pozwala nam się nie ograniczać i pozbawiać zapału.

2. Zapisz zadania do wykonania i podziel je na grupy:
 Pilne, które należy wykonać jak najszybciej.
– Ważne, które trzeba zrobić w następnej kolejności.
–Niepilne, czynności, które mogą poczekać z wykonaniem w razie ograniczonego czasu.

3. Staraj się osadzić dane zadania w czasie. Jak wcześniej wspomniałam zadania pilne powinniśmy wykonać najpierw, następnie ważne, a jak zostanie nam czas należy zająć się zadaniami niepilnymi. Określ ile danej czynności musisz poświęcić czasu i o jakiej porze dnia.

Ważne!
Obserwuj swój organizm i jego wydolność! Najlepiej zadania pilne wykonywać od razu po wstaniu z łóżka, ale jeżeli okaże się, że Twoja wydajność najlepsza jest wieczorem, trudno zrób to wtedy – pamiętaj jednak, że może braknąć Ci czasu.

Jeżeli w ciągu dnia masz regularny i zauważalny spadek energii, poświęć ten czas, na coś, co nie wymaga od Ciebie ogromnego zaangażowania.

4. Znajdź w ciągu dnia czas na wyciszenie się i czas z rodziną.

5. Działaj i konsekwentnie dąż do realizacji zaplanowanych punktów.
Tutaj do ściągnięcia strona z planem dnia. Jest na niej miejsce na godzinową organizację z wcześniej omówionym podziałem, a także przestrzeń na wypracowywanie nowych nawyków.

Pozdrawiam i dziękuję za poświęcony czas. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie