poniedziałek, 22 czerwca 2015

Zarządzanie czasem. Zapisywanie. Dlaczego jest takie ważne?


Często wspominałam o tym, żeby zapisywać swoje cele, pomysły, marzenia. I dzisiaj chciałabym się zająć tym, dlaczego jest to takie ważne.

Jak wiemy mamy możliwość zapisu fizycznego (na papierze), a także zapisu wirtualnego dzięki różnym elektronicznym urządzeniom. Osobiście preferuję ten pierwszy. Mój wybór spowodowany jest łatwością dostępu do notowania. Jak wiemy złapanie długopisu nie wymaga żadnego wysiłku i zdecydowanie szybciej jest zapisywanie na papierze. Sama dostępność materiału jest nieograniczona, dlatego można go zabierać wszędzie.

Dlaczego warto zapisywać?

1. Zwiększa skuteczność w wykonywaniu zaplanowanych zadań. Realizujesz swój plan punkt po punkcie i nie ma możliwości, żebyś o czymś zapomniał. Robienie czegoś tylko w naszym umyśle ma tę wadę, że możemy naszym umysłem dowolnie sterować i sami sobie wmawiać, że coś zrobiliśmy, chociaż tak naprawdę wcale tego nie zrobiliśmy. Zapisane zadanie istnieje i jest dowodem na jego wykonanie lub odwrotnie.

2. Spisanie czegoś wymaga od nas wysiłku. Ten dodatkowy wkład nastawia nas do realizacji kolejnych kroków do uzyskania zapisanego celu.

3. Syndrom materialnego dowodu. Gdy zapisujemy zadanie to podchodzimy do niego zdecydowanie poważnej jak mamy go zapisany na kartce.

4. Odciążenie pamięci. W ciągu dnia tyle się dzieje, miliony pomysłów i zadań do wykonania ucieka nam z pamięci. Dzięki kartce one ciągle tam są i czekają na wykonanie. Po za tym przy ogromnym nadmiarze zadań, nie myślisz, co najważniejsze, co następne, po prostu robisz wszystko zgodnie z listą.

5. Wyeliminowanie zbędnych zadań. Dzięki spisywaniu i planowaniu na papierze, automatycznie po jakimś czasie klarują się rzeczy dla nas ważne i te, na które nie warto tracić cennego czasu.

6. Łapanie myśli. Spisywanie pomysłów nawet w najmniej spodziewanych momentach procentuje bazą inspiracji, do których możesz zawsze wracać.

Uwielbiam planować, zapisywać, zmieniać, realizować. Mimo, że dobę ciągle uważam za krótką, to wiem, że zarządzanie czasem dobrze mi wychodzi. Na szczęście nie ginę w stosie karteczek, daję radę zwykłym kalendarzem.

A Wy jak planujecie? Wolicie na papierze, czy jednak aplikacje są dla Was wygodniejsze?


Pozdrawiam Was i dziękuję za cenny czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie