środa, 22 lipca 2015

Motywacja część pierwsza


Słowo motywacja pochodzi od łacińskiego movere, czyli poruszać się. Czyli motywacja znaczy tyle, co wprawianie w ruch, popychanie do działania.

Słowo motywacja sugeruje, że w Tobie znajduje się coś, co sprawia, że idziesz na przód i działasz. I tylko to coś (motyw) musisz odkryć i kurczowo się tego trzymać.

Motywowanie to nie tylko poznawanie motywów, ale także jest sumą wszystkiego, co popycha człowieka do działania. Motywy te mogą się łączyć, przeplatać, wymieniać.

Żeby się zmotywować musisz wiedzieć, po co i dlaczego, dlatego tak ważne jest zdefiniowanie celu. O wyznaczaniu celów możesz poczytać tutaj.

Gdy masz ten swój upragniony cel, do którego chcesz dążyć, jesteś w stanie wiele poświęcić. Jednak są chwile, które sprawiają, ze nie masz już siły, ani ochoty. Poddajesz się.

Mam tak bardzo często, że zaczynam nie widzieć w czymś sensu, droga jest za wyboista, a cel tak daleko. Wtedy chcemy odpuścić. I często tak się dzieje, bo zaczyna nam brakować tego motywu, który nas ciągle podtrzymuje na tej, bardzo często, trudnej drodze. I uwierzcie mi byłam mistrzem w odpuszczaniu. Słomiany zapał charakteryzował mnie w pełni.
Jednak od tamtej chwili wiele się zmieniło i chciałabym się podzielić z Wami sposobami na moje motywacje, może któreś z nich podziałają także na Tobie.

Pierwszą motywacją jest silnie wygenerowany cel. Jeżeli cel sprawi, że nie chce Ci się ruszyć z kanapy, to odpuść sobie.

To, do czego zmierzamy musi być na tyle silne, że pokonasz parę, a czasem nawet trochę więcej słabości po drodze.

Jeżeli będziesz ten cel odpowiednio często wizualizowany, nawet wtedy, kiedy nie masz już ochoty, to jego wizja doda Ci siły.

Musisz w sobie wypracować syndrom wizualizacji celu. Jesteś zmęczony, najchętniej wypiłbyś piwo i usiadł przed komputerem, właśnie wtedy wizualizuj cel. Rób to na tyle często ile się da, ale w tych słabszych chwilach nie odpuszczaj, miej go przed oczami, a uwierz mimo zmęczenia, strachu, czy zrezygnowania sama wizja doda Ci skrzydeł.


Dziękuję za poświęcony czas. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie