środa, 30 grudnia 2015

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Kalendarz i planer 2016.


Początek roku wprawia nas w fantastyczny nastrój i jakby z nieba, bierze nam się więcej siły i zaangażowania. A niby ten dzień nie różni się pod żadnym względem od innych. Jednak to symboliczne przejście sprawia, że wielu z nas ustawia sobie tą graniczną datę na rozpoczęcie nowego życia.Lista postanowień wraz z końcem roku rośnie, bardzo często będąc kopią z poprzednich lat. Co zrobić, żeby tym razem tak nie było?

1.    Wyznacz sobie cel możliwy do zrealizowania. Najgorzej jest samemu rzucać sobie kłody pod nogi postanowieniem niemożliwym do wykonania w jakimś konkretnym czasie. (trudno jest opanować chiński w trzy miesiące i schudnąć 30 kilogramów jednocześnie). Sama ta liczba wagi jak i materiału do przyswojenia nas zniechęca – mnie na pewno).

2.   Mniejsza ilość, a konsekwentnie. Jeżeli chcesz nauczyć się włoskiego, jednocześnie schudnąć i przeczytać x książek i jeszcze coś, co wymaga wielkiego nakładu czasu, to nie obarczaj się ogromem pracy jaki musisz włożyć, żeby cel osiągnąć. Przykładowo ucz się dziesięciu słówek dziennie, zamiast  pięćdziesięciu (dziesięć słówek dziennie to 3650 słów rocznie – żeby posługiwać się komunikatywnie językiem obcym wystarczy, że nauczysz się 2000, a Ty po roku będziesz znać prawie dwa razy więcej, a przecież dziesięć słów to niewiele), przy pięćdziesięciu dziennie wymiękniesz już trzeciego dnia. Zacznij ćwiczyć od dziesięciu minut, czytaj cokolwiek dwadzieścia stron dziennie. Małe ilości, a na wszystkie postanowienia znajdziesz czas i nie będziesz się zniechęcać natłokiem zajęć.

3.  Konsekwencja! Dzięki niej powtarzane działania stają się naszym nawykiem. O nich pisałam tutaj. Często będziesz się zmuszać do czegoś i nie będzie Ci się chciało, albo będzie brakować sił, wtedy nawyk pomoże Ci podtrzymać konsekwentne działanie.

4.   Siła tkwi w motywacji i zmianie sposobu myślenia na temat danego postanowienia, to nie może być kara, a przyjemność – droga do osiągnięcia celu, który jest upragniony. Znajdź chwilę do motywowania się każdego dnia, to mogą być filmy (w sieci mamy ogromy wybór filmów motywacyjnych), jakiś cytat, albo człowiek.

5.    Postanowienia to mają być też wyzwania, więc nie zapisuj na liście tylko tego co wiesz, że uda Ci się zrealizować (wakacje w Hiszpanii – kiedy masz już kupiony bilet).

6.  Spisz postanowienia na kartce i stwórz swój plan działania. Pamiętaj małe, ale konsekwentne kroki.

7.    Na te postanowienia masz cały rok, więc jeśli nie uda Ci się w pierwszym kwartale, to nie koniec świata. Nie katuj się za to tylko weź się do roboty, jesteśmy tylko ludźmi i mogą nam się przytrafić potknięcia.  

8.   Wyznacz jeden dzień na czytanie listy postanowień. Każdej soboty siadaj i czytaj ten spis, możesz zamiennie, tak jak ja to robię, przepisywać je każdego dnia w kalendarzu. Dlaczego? Bo o nich zapominamy, nie uda nam się w styczniu z realizacją, to w marcu nie pamiętamy co tam było napisane. Przypominanie sobie czego pragniemy działa stymulująco na naszą motywację.

Baw się i kreuj swoje życie, stawiaj przed sobą wyzwania i realizuj marzenia. Tego Wam życzę na przyszły Nowy Rok, mnóstwa zrealizowanych marzeń.

Planer tygodniowy

Kalendarz 2016

Planer dayDziękuję za poświęcony czas i ten Stary Rok!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie