piątek, 11 grudnia 2015

Minimalistyczne Święta

  
Święta zawsze były dla mnie czasem szczególnym. Starałam się zapamiętać ten moment przy stole, by móc w następnym roku powiedzieć: dzięki Bogu nic się nie zmieniło. Zapach mandarynek w powietrzu, mama z babcią krzątające się po kuchni, pod nogami czarny pies. Za dziecka wchodziłam na garażowy dach wyczekując pierwszej gwiazdki, pościłam cały dzień z tatą i stroiłam stół z siostrą. Wszystko było skromnie, ale rodzice zawsze starali się, żeby jednak na Święta było coś więcej.

Jednak nigdy nie łączyłam dobrobytu ze Świętami Bożego Narodzenia, bardziej pamiętam, że byliśmy wtedy razem przy stole (a tak rzadko się to zdarzało). Dlatego jako dorosła osoba, chcę Święta kojarzyć z byciem razem, a nie z milionem lampek, ozdób i jedzeniem, którego zawsze było za dużo.

W tym roku jesteśmy zdani na siebie i stworzymy urok tych Świat po swojemu. Minimalizm, tak nam pasujący jest w tym roku z wielu powodów oczywisty.

MINIMALISTYCZNE PRZYGOTOWANIA

Sprzątanie

Jestem zdania, że sprzątanie nigdy za wiele, a Święta to dobry czas na pozbywanie się zbędnych rzeczy. Jeżeli jeszcze nie zacząłeś, to przeczytaj wpis o pozbywaniu zbędnych rzeczy i zaczynaj. Zostało mało czasu! Polecam książkę Dominique Loreau Sztuka sprzątania. Zmienia patrzenie na tak trywialną czynność jak porządkowanie, z której lepiej zrobić częstszy rytuał, niż rzucać się ze szczotką dwa razy do roku.

Tutaj w Holandii posiadamy mało ‘swojego’ miejsca, dlatego w tym roku porządkowanie zajmie nam zaledwie kilka godzin.

Jedzenie

Wiem, że Święta to czas pozbawiony zahamowań dotyczących spożywania pokarmów, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że Twój organizm nie wyłącza swojego funkcjonowania na ten okres. Lepiej jest uniknąć uczucia ciężkości i mieć więcej energii na świętowanie. Jedz mniej i wolniej - ciesz się każdym kęsem i czasem spędzonym z rodziną.

Ja kilka lat z rzędu postanawiałam na Święta nie jeść słodyczy (nawet sernika mojej mamy).

Nie kupuj i nie przygotowuj za dużo jedzenia. Postaraj się oszacować ile zrobić, żeby się nie zmarnowało. Przeważnie jesz ile jest. Jak zrobisz mniej, to uwierz ominiesz tylko zbędnych wydatków, marnotrawstwa i obżarstwa.

Pracujemy w tym roku w Wigilię, dlatego przygotowania musimy zmniejszyć do minimum. Tak samo przygotowanie wieczerzy będzie skromne, ale uroczyste, nasze...

Ozdoby

Może dla niektórych choinka jest zbędnym dodatkiem, jednak ja bez niej nie potrafię wyobrazić sobie Świąt, zostało mi to z dzieciństwa. Może być z czegokolwiek, byleby była. Ozdoby najpiękniejsze są te własnoręcznie wykonane z papieru, czy masy solnej.

Zawsze kupowaliśmy żywą w doniczce, po Świętach oddawaliśmy rodzicom, żeby zasadzili w ogródku. Ozdoby mamy zrobione z masy solnej i szyszek. Jednak co roku kusimy się na jedną porcelanową ( każdego roku obiecuję sobie, że wygraweruję na nich rok zakupu, jednak nadal czekają).

Skupiam się zawsze na naturalnych elementach w ozdabianiu mieszkania. Zawsze chodzimy na spacer do lasu i zbieramy z ziemi gałęzie choinek, szyszki. Uwielbiam mieć stroik na drzwiach i stole. Obowiązkowo jemioła. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej, łatwo zawalić mieszkanie zakurzonymi łańcuchami z piwnicy. Staraj się uzyskać nastrój z tego, co daje natura (tylko proszę nie podchodź z nożycami do pierwszej lepszej choinki pozbawiając jej gałęzi - w tamtym roku widziałam jak ogołocono w ten sposób jedyną choinkę na osiedlu.

Prezenty

Najlepiej określić konkretna kwotę do której kupujecie sobie prezenty. Nie będzie wtedy niezręcznych sytuacji, że ktoś kupił tańszy, czy droższy. Zmniejszycie wydatki i pozbędziecie się konkurencji w rodzinie.

Zapytaj się, co chce dostać osoba obdarowana, czasem lepiej dostać płytę ukochanego wykonawcy, niż kolejny komplet kosmetyków.

Umów się ze znajomymi, że nie kupujecie sobie prezentów, lepiej iść spotkać się razem przy dobrej kolacji, niż kupować, często, bezużyteczne przedmioty.

Od kilku lat pakuję prezenty w szary papier, wiąże szarym sznurkiem. Raz jednak zrobiłam stempel w kształcie choinki z ziemniaka i poodbijałam na papierze.

Pamiętaj, tu chodzi o ludzi.

Święta maja jednoczyć i zbliżać, dlatego nie przejmuj się, że choinka nie jest za prosta, a karp przypalony. Ciesz się tym, że jesteś teraz z tymi ludźmi i bądź za to wdzięczny, bo za rok Święta mogą wyglądać inaczej - bo nigdy nie wiesz gdzie Cię rzuci los. Nie daj się zwariować. I uczyń Świętem każdy dzień.

To pierwsze moje Święta po za Polską. Będą inne, bo tutaj powietrze inaczej pachnie, bo wszystko kompletnie inne, nadal nieznane. 

Dziękuję, że po tak długiej przerwie nadal tu zaglądacie i poświęcacie swój czas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie