środa, 13 stycznia 2016

Jak (na)uczyć się języka obcego?Wraz z Nowym Rokiem zaczynamy realizować nasze postanowienia. Jednym z  najbardziej popularnych jest nauka języka obcego. Często się zniechęcamy na początku drogi narzucając sobie poprzeczkę nie do przeskoczenia, a przecież mamy na to cały rok! A nawet więcej.

Co zrobić, żeby nauczyć się języka obcego?

1. Systematyczność. Lepiej uczyć się codziennie w mniejszych blokach czasowych (przykładowo dziesięciominutowych), niż raz w tygodniu dwie godziny. Więcej zapamiętamy i wypracujemy dobry nawyk, jednocześnie szybko się nie zniechęcając dużym natłokiem materiału.

2. Otaczaj się językiem, którego się uczysz. Może nie rozumiesz co mówią w tym koreańskim, czy francuskim radiu, ale włączaj go i słuchaj kilka godzin dziennie, wraz z czasem przyjdzie zrozumienie, a przez cały okres słuchania nasza podświadomość wchłania ten język, akcent, słowa. Tutaj znajdziesz ogromny wybór stacji online w różnych językach. 

3. Ucz się słówek  z kontekstu. Czyste wkuwanie ich na pamięć nie ma żadnego sensu, szybko zapomnisz to, czego dzień wcześniej się nauczyłeś, a zapamiętanie słowa z konkretnego wyrażenia podświadomie się przyswajają. Jeżeli jakieś słowo Cię zainteresuje, to zapisz go i przetłumacz.

4. Filmy na youtube, które poruszają Twoją ulubioną tematykę. Różnego rodzaju vlogi, czy poradniki, które z zainteresowaniem śledzisz poszukaj w wersji „obcej”. Nic bardziej nie rozwija niż pasja. Jeżeli będziesz słuchał tego co uwielbiasz, to nie ma opcji znudzenia się.

5. Oglądanie ulubionych seriali w języku obcym. Włącz przy tym napisy w tym języku, będziesz widzieć jak się pisze to, co konkretna osoba powiedziała. Można także zobaczyć odcinek po polsku, a następnie w oryginale.

6. Słuchaj audiobooków ulubionych książek. Znane treści usłyszysz w innej odsłownie. Mamy ogromy wybór na youtube! Ja aktualnie słucham Ellen, która jest przezabawna.

7. Czytaj blogi obcojęzyczne. Może poznasz wartościowych ludzi, z którymi będziesz miał okazję ćwiczyć swój język.

8. Czytaj proste książeczki dla dzieci, albo takie, które są przetłumaczone z drugiej strony. Tutaj Mały Książe.

9. Darmowe aplikacje do nauki języków. Polecam aplikację Duolingo, która w prosty sposób motywuje do ciągłego powtarzania. I z osobistego doświadczenia wiem, że się nie nudzi.

10. Staraj mówić w danym języku. Jeżeli nie jesteś na tyle odważny, żeby znaleźć sobie partnera do konwersacji, to staraj się wypowiadać na głos nauczone wyrażania, zdania.

Życzę powodzenia i wytrwałości.


Dziękuję za poświęcony czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie