środa, 28 września 2016

Dobre nawyki część szósta - czytanie

Dobre nawyki część czwarta - wdzięczność
 Dobre nawyki część piąta - śniadania

Funkcjonujemy w świecie, w którym otaczają nas różnego rodzaju bodźce. Z każdej strony coś stara się przyciągnąć naszą uwagę. Często przysiądziemy na chwilę przy komputerze, a wtedy czas przyśpiesza i nie jesteśmy wstanie zrobić tego, co chcielibyśmy. Czytanie zaś, to bardzo często odkładana czynność. Bo przecież nic się nie stanie jak nie przeczytam tej książki, więc mogę ten czas zagospodarować “produktywniej”. Nic bardziej mylnego! Książki mają wielką moc, a czytanie pozwala nam się rozwijać pod wieloma względami. Dlatego tak ważne jest, wypracowanie nawyku codziennego czytania.


Co nam daje proces czytania?


Poprawia ortografię

Czytając zapamiętujesz popraną pisownie wyrazów. Twój mózg oswoił się z widokiem konkretnego słowa i automatycznie zapisujesz go poprawnie.

Zwiększa kreatywność

Książki działają na nas inspirująco, pokazują, że niemożliwe nie istnieje, że często to my jesteśmy tylko naszym ograniczeniem.

Poprawia koncentrację

Czytając książkę sto procent uwagi poświęcasz danej historii, co ćwiczy umiejętność twojej koncentracji. Sprawdź to! Czytaj przed pracą 20 minut, zobaczysz jak wzrośnie twoja produktywność.

Poszerzenie słownictwa

Im więcej czytasz tym większy zasób słów posiadasz, mózg wyłapuje często powtarzane się wyrażenia i automatycznie wprowadza je w życie. Możemy również robić to świadomie po przez czytanie literatury fachowej. Wtedy poszerzamy słownictwo z interesującej nas dziedziny. Po za tym nasze wypowiedzi stają się bardziej logiczne i błyskotliwe.

Rozwój wyobraźni

Czytając różnego rodzaju powieści o rozbudowanych opisach nasz mózg odtwarza mały film danej sytuacji, zwany wyobrażeniem. Dzięki czemu łatwiej nam wyobrażać sobie to co może nastąpić, czy jak coś może wyglądać za nim doświadczymy tego na własne oczy.

Zwiększa umiejętności pisarskie

Malarz czerpie inspiracje od innych malarzy, muzyk znów od innych muzyków. Jest to naturalny proces, dlatego czytanie ma tak ogromny wpływ na rozwój własnego stylu i płynność tworzenia.

Redukuje stres

Podczas czytania odrywamy się od szarej rzeczywistości oraz trudów, z którymi zmagamy się na co dzień. Czytanie redukuje hormon stresu nawet do 70%, dzięki czemu łatwiej stawiamy czoła trudnym sytuacją.

Uspokaja

Czytanie nie tylko relaksuje, jak już wcześniej wymieniłam, ale i uspokaja.  Lektury o treści duchowej, obniżają ciśnienie krwi i wzmagają uczucie spokoju. A pozycje z dziedziny self help są w stanie pomóc w zaburzeniach nastroju.

Bezpłatna rozrywka

Dzięki biblioteką i bezpłatnym ebookom możesz być gdzie tylko ze chcesz, nauczyć się wszystkiego czego pragniesz.Co zrobić, żeby wypracować w sobie nawyk codziennego czytania?

  1. Zapisz na kartce, co cię interesuje, o czym z przyjemnością byś poczytał, nie musi to być powieść, może być poradnik, albo wywiad. Bardzo często nie czytamy, bo nie wiemy co. Szukamy tytułów na top listach sklepów, pytanie jednak czy ta topowa treść nas zainteresuje, dlatego dobrze na początku brać te tematy pod lupę, które nas nie zniechęcą.

  1. Znajdź pozycje na ten temat. Wypisz ich około dziesięciu. Gwarantuję ci, że podczas szukania tytułów, czytaniu streszczeń nie będziesz już mógł się doczekać aż zaczniesz.
  2. Stwórz sobie warunki. Zaparz dobrą herbatę, usiądź wygodnie, niech nic nie rozprasza twojej uwagi. Będzie to wtedy piękny czas dla ciebie.

  1. Ustaw sobie timer na 30 minut. Jak masz problemy z koncentracją, czas zmotywuje cię do pozostania przy tej czynności. Wraz z upływającymi dniami, wyłączysz stoper i będziesz czytał dalej, uwierz.

  1. Zabieraj książkę wszędzie, marnujemy czas w środkach transportu, kolejkach, poczekalniach, dlaczego nie wykorzystać go w tak piękny sposób. Jeżeli z jakiś względów nie masz ochoty dźwigać papieru, polecam e-booki, a nawet można wydrukować sobie awaryjne teksty na luźnych kartkach i schować na dnie torebki, czy plecaka.

Dziękuję za poświęcony czas
Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram

Jestem na instagramie